امکانسنجی (Feasibility Study)

شرکت طرح و ساخت نگراندیش با انجام و اجرای قریب به ۴۰۰ طرح امکانسنجی و نظارت و پیشرفت بر واحدهای صنعتی کشور دانش مناسبی را در سراسر زنجیره تامین و تولید صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع معدنی و فلزی اندوخته است. بسیاری از این طرح‌ها امروزه در مرحله بهره‌برداری و یا در فاز ساخت قرار دارند. عمده این پروژه‌ها در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی و نیز صنایع معدنی و فلزی بوده است.

خلاصه مطالعات امکانسنجی انجام شده توسط شرکت طرح و ساخت نگراندیش تا پایان سال ۱۳۹۹ به شرح جداول ذیل است:

۰
انجام بیش از چهار صد پروژه امکانسنجی

در ادامه جزئیات مهمترین مطالعات انجام شده در  حوزه‌های پتروشیمی، نفت و گاز و صنایع معدنی و فلزی  آورده شده است.

·         حوزه پتروشیمی

پتروشیمی به‌عنوان یکی از بخش­‌های اصلی صنعت نفت ازجمله صنایع مهم کشور و طلایه‌­دار ایجاد ارزش‌افزوده در صنایع نفت و گاز است. این صنعت به‌عنوان مقام اول صادرات غیرنفتی در جهت شکوفایی اقتصادی کشور، توسعه پایدار، بومی کردن فناوری، توسعه صنایع پایین­‌‎دستی، ایجاد اشتغال و … نقش اساسی بر عهده دارد. یکی از مهم­ترین ویژگی­‌های صنعت پتروشیمی ایجاد ارزش‌افزوده بالای آن است. از دیگر ویژگی‌های این صنعت، تنوع محصولات آن و تأمین مواد اولیه هزاران کارگاه و کارخانه پایین­‌دستی است که ازنظر اشتغال‌­زایی و کسب درآمدهای ارزی و قطع وابستگی نقش بسیار مؤثری در اقتصاد کشورهای دارای این صنعت دارد. در همین راستا شرکت طرح و ساخت نگراندیش در طول سال­‌های فعالیت خود همواره کوشیده تا سهمی در اعتلای این صنعت باارزش ایفا نموده و با اجرای پروژه‌­های متعدد امکان سنجی در انواع زنجیره‌­های پایین دست پتروشیمی مشتمل بر برش‌­های گازی و مشتقات، زنجیره‌­های اتیلن، پروپیلن، استایرن، آروماتیک و … و همچنین صنایع تکمیلی پتروشیمی شامل صنایع شیمیایی، پلیمری، نساجی و … رسالت خویش را در این زمینه به انجام رساند.

۰
حدود سی پروژه امکانسنجی در حوزه پتروشیمی

·  حوزه نفت و گاز  

نفت و گاز از مهم ترین منابع تأمین انرژی بشر امروزی محسوب می­گردند؛ به گونه‌­ای که نفت خام ۳۷ درصد و گاز طبیعی ۲۱ درصد انرژی دنیا را تأمین می‌کنند. از این رو نفت و گاز در معادلات اقتصادی ـ سیاسی جهان اهمیت راهبردی داشته و در فرآیند روابط بین الملل نقش بسزایی ایفا می­‌نمایندایران به عنوان دومین دارنده منابع گازی دنیا و چهارمین دارنده منابع نفت دنیا و از طرف دیگر قرارگیری در منطقه خاورمیانه و نزدیکی به بازارهای مصرف و در حال رشد، فرصت­ های فراوانی را به منظور توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز دارد. نظر به اینکه توسعه یکنواخت و پایدار زنجیره ارزش نفت و گاز، مستلزم گره خوردن سیاست های توسعه ای صنایع پالایش و پتروشیمی بوده و توجه به هر دو صنعت در ایجاد ارزش افزوده بالا و اعتلای اقتصاد کشور از اهمیت زیادی برخوردار می­باشد، یکی از سیاست­های شرکت طرح و ساخت نگراندیش در دوران فعالیت خود همواره تلاش در ایفای نقشی مؤثر در این زمینه بوده که این مهم را با اجرای پروژه‌­­های متعدد امکان سنجی در حوزه صنایع بالادستی مشتمل بر پالایشگاه­‌های نفت خام، میعانات گازی و فراورده­‌های روغنی، مخازن فراورده‌­های نفتی، خطوط انتقال گاز و … به انجام رسانده است.

۰
بیست و پنج پروژه امکانسنجی در حوزه نفت و گاز

 

· حوزه صنایع معدنی و فلزی 

 ایران با بیش از ۵۷ میلیارد تن ذخایر معدنی (بدون در نظر گرفتن نفت و گاز طبیعی) دوازدهمین كشور بزرگ معدنی جهان می‌باشد و عملیات اكتشافی انجام شده وجود ۶۰ نوع ماده معدنی مختلف را در سطح كشور به اثبات رسانده و ۱۴ نوع ماده معدنی دیگر نیز در حال اكتشاف می‌باشد كه از این جهت در كمتر كشوری چنین تنوع مواد معدنی وجود دارد. بر اساس بررسی‌‌‌های انجام شده ایران روی یكی از كمربند‌های مهم معدنی قرار گرفته كه حداقل در ۱۰ نوع ماده معدنی به عنوان یكی از غنی‌ترین كشورها شناخته شده است. معدن و صنایع معدنی ایران یکی از صنایع در حال توسعه کشور می‌باشد که نیازمند فعالیت‌های تحقیقاتی و مهندسی گسترده جهت رسیدن به جایگاه مطلوب است. در همین راستا شرکت طرح و ساخت نگراندیش همواره یکی از رسالت­‌های خود را اعتلای هر چه بیشتر این صنعت دانسته که این مهم را با اجرای پروژه­های متعدد امکان سنجی در حوزه‌­های مختلف مشتمل بر صنایع فلزات آهنی، فلزات غیر آهنی، فروآلیاژها و … به اثبات رسانده است. خاطر نشان می سازد که شرکت طرح و ساخت نگراندیش با انجام بیش از ۲۱۰ پروژه امکانسنجی در حوزه صنایع معدنی و فلزی، پایگاه اطلاعات و دانش به روزی را گردآوری کرده است. مهم‌ترین شرکت های طرف برای انجام این پروژه ها عبارتند از: شرکت ملی فولاد ایران، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، شرکت سنگ آهن گهر زمین، شرکت ذوب آهن اصفهان، شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سایر شرکت‌های معدنی بزرگ و متوسط  دیگر.

 
۰
تعداد پروژه‌های انجام شده در حوزه صنایع معدنی و فلزی