گروه شرکت‌های نگراندیش فعالیت خود را در سال ۱۳۷۸ با تاسیس شرکت «مهندسین مشاور نگراندیش نوین» آغاز کرد. رویکرد اولیه این شرکت انجام خدمات مشاوره‌ای تهیه طرح‌های توجیهی بود و سال‌ها فعالیت شرکت در حوزه امکانسنجی (FS) و مدیریت پیمان (MC) و نظارت منجر به انجام مطالعات صد‌ها پروژه داخلی و بین‌المللی در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع معدنی و فلزی، انرژی و حمل‌ونقل شد.

بیش از دو دهه تجربه انجام این پروژه‌ها و دانش حاصل‌شده توسط شرکت «مهندسین مشاور نگراندیش نوین»، بستر جدیدی را برای خلق ایده و نوآوری و توسعه هرچه بیشتر فعالیت‌های شرکت فراهم کرد. نمود خلق ایده و طرح‌های نوآورانه را می‌توان در بررسی‌های اساسی شرکت برای ۲۵۰ فرصت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع معدنی و فلزی در سراسر کشور خلاصه کرد. بررسی‌های دقیق و مطالعات عمیق این فرصت‌ها، بنابر جداول ترجیحات اقتصادی، سیاسی و ژئوپلیتیک ایران درنهایت منجر به انتخاب ۳ طرح اقتصادی- صنعتی ضروری در کشور شد.

در سال ۱۳۹۵ با بررسی دقیق شرایط اقتصادی-سیاسی ایران و عراق و در اقلیم کردستان «شرکت پتروکیمیای بیستون» جهت ترانزیت فرآورده‌های نفتی از این اقلیم به کشورهای حاشیه خلیج فارس بنیان نهاده شد. امروز سایت اختصاصی انبارش و ترانزیت این شرکت در گمرک گذرگاه مرزی پرویزخان در شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه مستقر است و تا کنون بیش از ۱/۵ میلیون تن انواع مازوت از طریق این شرکت بارگیری و ترانزیت شده است.

در سال ۱۳۹۶ «شرکت پتروپالایش نگراندیش» جهت تولید انواع روغنهای پایه و اسلاک وکس تاسیس شد و در سال ۱۴۰۰ بهره‌برداری خود را آغاز خواهد کرد.

طرح سوم شرکت نیز در حوزه تولید محصولات نورد فولادی قرار دارد که مقدمات اولیه آن در منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج فارس فراهم شده است.

با توجه به تجربه‌های موفق کسب شده، در سال ۱۳۹۸ شرکت «مهندسین مشاور نگراندیش نوین» به شرکت «طرح و ساخت نگراندیش» تغییر نام یافت تا خط مشی‌تعریف شده خود را قوی‌تر از گذشته ادامه دهد و اکنون شرکت طرح و ساخت نگراندیش با شعار «ماندگاریم، زیرا آنانکه ساختند، ماندند» در مسیر توسعه و پیشرفت شرکت‌های گروه گام برمی‌دارد.